SEC, Coinbase ve Grayscale ile Ethereum ETF Konusunu Görüştü!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) temsilcileri kısa bir süre önce Coinbase ve Grayscale ile bekleyen spot Ethereum ETF başvuruları hakkında görüşmeler yaptı. Coinbase, mali düzenleyiciye Ethereum ETF’leriyle ilgili bir sunum yaptı. Grayscale, Grayscale Ethereum Trust’ın NYSE Arca’daki potansiyel listesine odaklandı.

SEC, Coinbase ve Grayscale ile Ethereum ETF konusunu tartıştı

Coinbase’e göre, potansiyel Ethereum ETF’ler, Bitcoin ETF’lerine benzer şekilde emtia bazlı hisseler kapsamına girecek. Firma, Komisyon’un spot Bitcoin ETP’lerini onaylamasının ardındaki gerekçenin Ethereum için daha güçlü olmasa da geçerli olduğunu vurguladı. Coinbase ayrıca, Ethereum vadeli işlemlerinin ve spot piyasalarının Bitcoin’inkine benzer sağlamlığını gösteren verilerin altını çizdi. Bu bağlamda Coinbase, “Bitcoin’de olduğu gibi, Borsanın CME ile yaptığı kapsamlı gözetim paylaşım anlaşması, dolandırıcılık ve manipülasyonun izlenmesine yardımcı olacaktır” dedi.

Ethereum Spot ve Vadeli İşlem Fiyatları. Kaynak: Coinbase

İki haftadan kısa bir süre önce Coinbase, Grayscale’in Ethereum Trust’ını bir ETF’ye dönüştürme hamlesini onaylarken Ethereum’un bir emtia olarak sınıflandırılmasını savundu. Borsanın hukuk sorumlusu, firmanın SEC’e Ethereum tabanlı bir ETF’yi onaylamak için gerekli yasal, teknik ve ekonomik gerekçeleri sağladığını söyledi. Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, “Ekonomi, Ethereum’un ETP onayları için Komisyon’un standardını karşılamada Bitcoin kadar dirençli olduğunu gösteriyor” dedi.

Nate Geraci: SEC hangi gerekçeyle onaylamayacak?

Bu arada girişim, bu görüşmelerin potansiyel etkileri hakkında spekülasyon yapan kripto topluluğundan farklı görüşler aldı. ETF Uzmanı Nate Geraci, Coinbase’in Ethereum vadeli işlemleri ile spot piyasalar arasında bir korelasyon olduğunu gösteren analizinin altını çizdi. Yine de Geraci, “spot Ethereum ETF’lerinin onaylanmaması için hangi gerekçelerin olacağı” konusunda belirsizliğini dile getirdi.

SEC’in Ethereum ETF konusundaki sessizliği endişe verici!

Öte yandan, Bloomberg’de kıdemli bir ETF analisti olan Eric Balchunas, farklı bir perspektiften baktı. Balchunas, SEC’in bekleyen başvurular konusundaki sessizliğine ilişkin endişelerini dile getirdi. Bu doğrultuda, başvuru sahipleri için potansiyel aksaklıklara işaret etti. Balchunas, “Üzerinde gezinen bir mahkeme kaybı yok. Ve Ethereum vadeli işlemleri ile spot arasındaki korelasyonlar Bitcoin’inki kadar güçlü değil.” dedi.

SEC, korelasyona dayalı olarak onaylayacak veya reddedecek!

Yine de Balchunas, BlackRock’ın katılımıyla bir umut ışığı doğduğunu kabul etti. BlackRock, dünyanın en büyük varlık yönetim firması olan. Bu yüzden BlackRock, birkaç spot Bitcoin ETF’sinin onaylanmasında çok önemli bir rol oynadı. Bu da bekleyen başvurular için olumlu bir emsal teşkil ediyor. İlginç bir şekilde, kripto avukatı Scott Johnson toplantının korelasyona bağlı bir sonucu olacağını söylüyor. Bu bağlamda, “SEC’in muhtemelen korelasyona dayalı olarak onaylayacağını/reddedeceğini” gösterdiğini söyledi. Bu bağlamda Johnson, şu açıklamayı yaptı:

Gerçek ihraççılardan önce korelasyon analizlerini tartışmak için neden Coinbase’i getirdiler? SEC’in reddetmeyi düşünmesi halinde… korelasyon analizleriyle çelişen yorumlara karşı koyabileceklerinden emin olmak istediklerini de vurguladığını düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x